poniedziałek, 3 października 2016

Przegląd prasy. Wrześniowe numery Świat Motocykli, Motocykl, Motormania


Kupiłem we wrześniu trzy czasopisma. Nie w celu porównania czy oceny, które jest lepsze. Przede wszystkim chcę sprawdzić, co oferują swoim czytelnikom. Świat Motocykli, Motocykl i Motormania. Trzy czasopisma wychodzące cyklicznie co miesiąc. Śmieszne jest to, że z każdą mam więź osobistą, bo Każde czasopismo towarzyszyło mi na jakimś etapie mojego życia. A jeszcze zabawniejsze, że zupełnie nieświadomie w takiej kolejności je kupiłem.

Zacznijmy może od okładek. Każda u góry ma swoją nazwę/logo, a pod nimi zwiastuny tekstowe w postaci chwytliwych haseł, „poczuj czystą radość z jazdy”, „Motocykl przyszłości- człowiek czy elektronika”, „jeszcze nikt nie oferował tak dużo za tak niewiele". Świat Motocykli jako jedyny zaoferował nam jedno zdjęcie, dwa pozostałe czasopisma użyły większej ilości fotografii. Osobiście podobają mi się okładki, które zachęcają do powieszenia na ścianę. Tymi swoje ściany nie chętnie bym ozdobił. Jakie wy macie o nich zdania?
Każda gazeta jest dobrej jakości, każda czytelna. Motormania jako jedyna postawiła na garb z logiem i numerem wydania. Moim zdaniem także dzięki temu jest najwygodniejsza do trzymania. Posiada też najtwardszą okładkę i strony.
Tak zwane jedynki należą do redaktorów. Lech Potyński ze "Świata Motocykli" opowiedział nam, o czym przeczytamy we wrześniowym wydaniu. Jacek Ociepko z "Motocykla" ponarzekał na nowe normy euro 4, natomiast Piotr Surowiec z "Motormanii" chwali odbicie się polskiego motosportu w stronę światła.
Kręgosłupem i głównym celem wszystkich jest testowanie motocykli. Testów mamy w każdej kilka. Sam z takich tekstów zazwyczaj wyciągam suche fakty, co dany motocykl nam oferuje. Ponadto możemy się dowiedzieć, jak dany motocykl zachowuje się w czasie jazdy i jakie odczucia mają testujący. Nad rzetelnością nie będę się rozwodził bo wierzę, że każdy do swojek pracy podchodzi profesjonalnie, dzięki czemu czytelnik może mu zaufać i być może na podstawie takiego testu podejmie decyzje o zakupie motocykla.
W każdej gazecie mamy także listy od czytelników. Krótkie newsy, z których dowiemy się o szykowanych nowościach przez producentów, odbytych imprezach lub o takich, które mają się odbyć. Każda także poświęca kilka stron na nowości sklepowe lub wyprzedaże ciuchów, kasków i akcesoriów motocyklowych.
Ponadto w Świecie Motocykli przeczytamy relacje z kilku imprez motocyklowych. Dość ciekawy wywiad z DJ Adamus oczywiście o pasji motocyklowej. Relacje z wypraw na motocyklach. Poznamy także historie kanap motocyklowych. Z Motosportu mamy tylko relacje z zawodów trialowych.
Motocykl oferuje nam prócz testów motocykli test ciuchów, test porównawczy opon, test długodystansowy Ducati. Bardzo ciekawa relacja z wyjazdu na Hayabusa do Afryki. Z motosportu mamy relacje z jednej rundy MotoGP, Superbików i Mistrzostw Polski w Motocrossie.
Natomiast Motormania wykracza troszkę poza gazetę, a na jej łamach reklamuje swoje aktywności i zaprasza swoich czytelników na wakacje w Hiszpanii, treningi na Pitbike, wspólny wypad na targi, a nawet wyjazd do USA na ranczo Colina Edwardsa. Swój felieton pisze Stunter13. Dla Motormanii pisze Mick Fialkowski jak wiadomo jest to spec od MotoGP, dzięki temu mamy mega ciekawe wywiady z gwiazdami tej serii. Znalazło się także miejsce dla Polskich wyścigów, a raczej przybliżenie FHR Wójcik Racing Team
Każda redakcja zajmuje się testowaniem motocykli i to tutaj mamy. Swój miesięcznik uzupełnia o własne pomysły, jedne mnie zaciekawiły inne pominąłem. Myślę, że każda ma swoich fanów, którzy kupują ją regularnie. Dajcie znać, którą wy wybieracie. Mnie brakuje sylwetek osobistości motocyklowych, sportowców, mechaników coś w stylu programu Motogamii tylko na papierze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz